Friday, July 08, 2011

Solfasol: Ankara'nın Gayrıresmi Gazetesinde Yayınlanan Yazım

Solfasol ilk sayısıyla Mayıs ayında Ankara'lılarla buluşan, doğrudan satış ve destekçi abonelerin katkılarıyla yayın hayatına devam eden aylık bir gazete.


3. sayısında Bebeklerin Ankara'sı konulu bir dosya hazırlayan Solfasol'e "Bebekler İçin Oyun Parkı" yazımla katkıda bulundum. Daha önce yazdım mı hatırlamıyorum, ben yüksek lisansımı ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde sevgili hocam Dr. Hakan Gürsu danışmanlığında hazırladığım "Geleneksel Çocuk Parkı Oyun Eleman Tasarımlarının Çocuk Gelişimi Üzerine Etkisi"  konulu tezimle tamamlamıştım. Tezimin alan çalışmasını Ankara'nın çeşitli ilçelerinde belirlediğim parkları inceleyerek ve çocukları gözlemleyerek yapmıştım. Yaptığım istatistisel analizlerin (İstatistik mezunu olmam hayatımda ilk ve tek bu aşamada işe yaramıştı:)  sonucunda çalışmamda yer alan çocuk parkı oyun elemanlarının çocuğun fiziksel ve sosyal gelişimini bir dereceye kadar desteklediği, bilişsel ve duygusal gelişimine katkıda bulunmadığı ortaya çıkmıştı. (Tezimi incelemek isteyenler buraya tıklayabilir.)
Ne yazık ki ülkemizde çocuk parkları pek de üzerinde durulmayan, gerekli özen gösterilmeyen bir alan. Oysa çok az bütçelerle çok işler yapılabilir.

                      (Okumak için imajın üzerini tıklayınız)

Bebek dosyasında yer alan yazılardan biri de daha önce size çevirdiği "Kurşunkalem Fabrikası"yla tanıttığım sevgili arkadaşım Fulya. Yazdığı "Ankara'da Anne Olmak" yazısı beni hem çok güldürdü hem de oğlanların bebek arabasıyla gezdiği dönemlerin zorluğunu anımsattı.

                    (Okumak için imajın üzerini tıklayınız)


Bu arada çocuk parkları üzerine yazacaklarım bitmedi. Pazartesi gününe hazırladığım ve benim için çok özel bir yazı var. Siz bunları okurken ben de onun üzerinde çalışayım bari:)) Herkese mutlu hafta sonları!!

2 comments:

MAVİANNE said...

selam canım yazın çok güzel tebrik ediyorum seni.

40'ı 2 geçtim ama yine de sağolasın
iyi dileklerin için canım

Pino said...

Sevgili Mavianne:)))
Teşekkür ederim:) Aslında 40 sohrasını saymamak en iyisi:D 4 yıl sonra ben de size katılacağım.. en az bir 15 yıl 40'larımızı birlikte yaşamak dileklerimle:D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...